Küttepuude kütteväärtused

Küttepuude varumisel tasub esiteks mõelda pikaajaliselt ning tellida omale piisavalt puid kogu kütteperioodiks. Lisaks sellele, tasub küttepuude valikul lähtuda sellest, milline on teie küttekolle (pliit, ahi, kamin, jne) ning kui suur on köetava ruumi suurus. Sellest lähtuvalt saate valida omale sobivad küttepuud, mis on just teile sobivaimad.

Erinevatel puuliikidel on suuresti erinevad kütteväärtused, ehk kõik küttepuud pole võrdsed. Suurima kütteväärtusega küttepuud on  Saar ja Kask, madalaima küteväärtusega on aga lepast toodetud küttepuud.

 

 

Küttepuude kütteväärtused puuliigi kaupa

Alljärgnevalt toome välja enimlevinud küttepuude liigid ning nende kütteväärtused. Need on keskmised väärtused ning meeles tasub pidada, et küttepuude kütteväärtusi võib muuta näiteks see, kas puud on kuivad või niisked. Üldiselt on need arvud siiski üsna täpsed.

  • Kasest küttepuude kütteväärtus on ca 1700 kWh/rm.
  • Kuuse küttepuude kütteväärtus on ca 1320 kWh/rm
  • Männist küttepuude kütteväärtus on ca 1360 kWh/rm
  • Haavast küttepuude kütteväärtus on ca 1330 kWh/rm
  • Lepast (valge lepp) küttepuude kütteväärtus on ca 1230 kWh/rm
  • Saarest küttepuude kütteväärtus on ca 1950 kWh/rm

 

 

Puitbriketi kütteväärtus

Puitbriketi puhul tuleb kindlasti meeles pidada, et sellel on tunduvalt kõrgem kütteväärtus, kui enamus teistel küttematerjalidel (nagu küttepuud või turbabrikett). Ehk puitbriketis on rohkem energiat peidus, kui pealevaadates tunduda võib, kuna materjal on tugevaalt kokkusurutud. Puitbriketiga kütmisel on rusikareegel, et seda tuleks kasutada 3-4 korda vähem, kui tavaliselt küttepuid. Kui teil on puitbriketiga kütmise kohta küsimusi või te pole kindel, kui palju briketti te peaks kütmisel kasutada, küsige täpsustavalt kindlasti puitbriketi müüjalt. Kui te soovite puitbriketist pikemalt lugeda, vaadake kindlasti ka meie kokkuvõtet: puitbrikett.

Puitbriketi kütteväärtus on 18-20 MJ/kg ning üks kuupmeeter puitbriketti kaalub ca üks tonn.

Täpsete kütteväärtuste teadasaamiseks vaadake kindlasti küttepuude- või puitbriketi müüva ettevõtte kodulehelt, kui teil on kõhklusi või küsimusi, saate müüja käest kindlasti ka oma vastused. 

KÜTTEPUUD

Tallinnas ja Harjumaal