Puitbrikett

Puitbrikett on biokütus, mis on valmistatud töötlemata puiduhakkest. Puitbriketi tootmisprotsessi käigus pressitakse tootmiseks kasutatavad puidujäägid suure rõhu all selleks spetsiaalselt mõeldud masinates. Puitbrikett on soodne, põleb kõrge temperatuuriga ning sellest jääb alles vähem suitsu ning tuhka. Tavaliselt sisaldab puitbrikett vähem kui 10% niiskust ning annab kuni 50% rohkem soojust kui keskmine küttepuu. Samuti on puitbriketti hea hoiustada, kuna ta võtab vähe ruumi võrreldes näiteks küttepuudega.

Puitbriketti valmistatakse nii lehtpuidust kui okaspuidust, aga ka nende mõlema segust. Märkimist väärib, et lehtpuidust puitbrikett põleb tavaliselt oma tiheduse tõttu kauem kui okaspuidust puitbrikett. Lisaks on puitbriketti erinevates suurustes ja mõõtudes.

 

 

Puitbrikett võrreldes teiste küttematerjalidega

Lisaks puitbriketile kasutatakse erinevaid küttematerjale igale maitsele, neist tuntuimad on näiteks kütteõli, elekter, gaas, turbabrikett ning loomulikult puit.

Paljud väljatoodud küttematerjalid tulevad aga erinevate tagajärgedega, olgu selleks potensiaalne kahju looduskeskkonnale või erinevad kaasneda võivad mõjud tervisele. Mitmed nendest materjalidest on tunduvalt kallimad ning ei tooda soovitud hulgal soojust, aga tihti maksavad ka rohkem võrreldes saadava energiahulgaga. Võrreldes puitbriketiga jätavad need ka tihti rohkem erinevaid jälgi (tuhk, tahm, pigi, nõgi jne), kahjustavad küttekoldeid ning vajavad ladustamiseks eritingimusi.

 

 

Puitbriketiga kütmine

Kuna puitbriketti kasutatakse aina enam, võrreldes vanasti kasutusel oleva ning üsna populaarse turbabriketiga kutsuvad asjatundjad puitbriketiga kütmisel üles ettevaatlikkusele.

Peamiselt müüakse kahte tüüpi puitbriketti: ümarat ning kandilist. Tavaliselt on kandilise kujuga puitbrikett mahult suurem (tihedamini kokku pressitud). Oma massi tõttu süttib ta raskemalt ning põleb nö mahedama leegiga. Kandilise puitbriketi eeliseks peetakse põlemisaega ning selle kompaktsust hoiustamisel, ehk kompaktsust. Sellist tüüpi puitbrikett sobib paremini näiteks pliidi alla ning kaminasse.

Ümara kujuga puitbrikett on enamasti pressitud, kasutades selleks vähem jõudu. Seepärast süttib ümara kujuga puitbrikett enamasti kiiremini ning sealt erituv kuumus on pigem terava iseloomuga. Ümara puitbriketi miinuseks on, et see põleb kiiremini võrreldes kandilise briketitootega ning soojuse salvestamiseks jääb vähem sütt. Selline puitbrikett sobib paremini ahjudesse ning erinevatesse puidukateldesse.

Kindlasti tasub puitbriketi valimisel vaadata, millisest materjalist on see tehtud, kuna see võib oluliselt tootekvaliteeti või selle omadusi muuta. Seda infot saate juba konkreetselt tootjalt või edasimüüjalt.

Puitbriketil on märkimisväärselt suurem kütteväärtus kui näiteks turbabriketil või küttepuudel. Keskmiselt võrdub kütteväärtuse poolest 1 tonn puitbriketti nelja ruumimeetri (kuiva) lepa küttepuude kütteväärtusega.

Puitbriketiga kütmisel tasubki sellepärast olla ettevaatlik, et selle kütteväärtus on kõrgem, kui teiste küttematerjalide puhul. Eriti tasub olla tähelepanelik neil, kes on harjunud kütma küttepuudega, kuna tunnetuslikult ollakse harjunud kütma teistmoodi.

Asjatundjad ütlevad, et puitbriketiga kütmisel tasub küttekoldesse panna 3-4 korda vähem materjali võrreldes küttepuudega. Sellise koguse juures peaksite saavutama samaväärse koguse soojusenergiat. Eriti tähelepanelik tasuks olla küttekollete puhul, mis on valmistatud metallist, kuna puitbriketiga kütmisel (ülekütmisel) võib temperatuur küttekoldes muutuda liiga suureks ning erinevad metallosad võivad järele anda, mis võib omakorda põhjustada tõsiseid tagajärgi.

 

 

Puitbriketiga kütmine

Võrreldes küttepuudega on puitbriketi jaoks vaja pikemalt süttivat süütematerjali, milleks sobivad hästi erinevad süütetabletid, aga ka kuivad puud või puidujäägid. Süütamine läheb kergemalt, kui jätta puitbriketi vahele piisavalt ruumi, et õhk pääseks ligi ning kui brikett on juba süttinud, siis mitte liialt õhku peale lasta. Selliselt põleb materjal kauem, kuna leek on väiksem.

Puitbrikett on põlemisel stabiile, see ei praksu ega paugu, ehk puudub oht näiteks lahtise tulekolde (nagu kamin) puhul, et sealt sädemeid välja lendaks. Puitbrikett ei sobi üksinda kõige paremini puugaasikatlasse, kuna saepurust on juba suur hulk gaase kadunud. Vaadake alternatiivselt ka meie kokkuvõtet pelletitest, vajutades selleks SIIA.

 

Puitbriketi müük

Puitbriketti saate osta erinevate tootjate käest otse, aga ka paljudelt erinevatelt edasimüüjatelt. Kuna puitbriketti valmistatakse peamiselt puidujääkidest (saepurust) toodavad seda mitmed kohalikud ettevõtted. Kui te soovite tellida mõistliku hinnaga puitbriketti, vaadake kindlasti ka Puu24.ee e-poodi, kust leiate laia valiku erinevaid briketitooteid.

Kui teil on kütmist, teie küttekollet või üldiselt küttematerjalidega seotud küsimusi, saate selleks pöörduda kogenud spetsialistide poole, kes aitavad teil leida lahenduse ning alati anda adekvaatset nõu.

KÜTTEPUUD

Tallinnas ja Harjumaal